Który sąd jest właściwy do przyjęcia skargi powodowej?

Tomasz Trzcinski18 kwietnia 2018Komentarze (0)

Witajcie Moi Drodzy

Bardzo często dostaję od Was pytania kierowane od mnie drogą e-mailową i telefonicznie, o udzielenie informacji do jakiego sądu powinniście złożyć skargę powodową o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Otóż, sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpatrywane są przez sądy kościelne, które działają w każdej diecezji na terenie całego kraju. Siedziba sądu kościelnego pokrywa się zazwyczaj z siedzibą Kurii Diecezjalnej w konkretnej diecezji. Wiem, wiem, to jeszcze nie stanowi odpowiedzi na Wasze pytania. Ale…

Jeśli będziecie zamierzali złożyć skargę powodową i będziecie zastanawiać się do którego sądu kościelnego ją złożyć, informuję, że macie do wyboru trzy opcje:

  1. skargę powodową możecie złożyć do sądu kościelnego w diecezji, na ternie której zawarty został związek małżeński,
  2. skargę powodową możecie złożyć również do sądu kościelnego w diecezji, na terenie której mieszkacie w chwili składania skargi powodowej, lub na terenie której mieszka strona przeciwna,
  3. lub też, skargę powodową możecie złożyć do sądu kościelnego w diecezji, na ternie której trzeba będzie zebrać większość dowodów w procesie, czyli na ternie diecezji, w której np. mieszka większość świadków powoływanych przez was do wzięcia udziału w procesie.

Wybór należy do Was. Gwarancją jest to, że jeśli skorzystacie z którejkolwiek z powyższych opcji, Wasza skarga powodowa zostanie przyjęta przez każdy z tych sądów.

Ważna jeszcze jedna informacja, jeśli sprawa dotyczy małżeństwa, które zostało zawarte na terenie Archidiecezji Warszawskiej lub Diecezji Warszawsko-Praskiej, bądź któraś ze stron lub obie strony zamieszkują na terenie Archidiecezji Warszawskiej lub Diecezji Warszawsko-Praskiej albo przynależą do Ordynariatu Polowego, sądem właściwym do rozpoznania takiej sprawy jest Sąd Metropolitalny Warszawski z siedzibą na ul. Nowogrodzkiej 49 w Warszawie.

Wierzę, że niniejszym wpisem udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@baraniewski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: