Matrimonium non consumatum

Marcin Ziobrowski18 sierpnia 2017Komentarze (0)

Myślę, że niejednokrotnie zastanawialiście się, jak to jest ze skonsumowaniem małżeństwa lub nie skonsumowaniem…

Ostatnio przyszedł do mnie kolega, który chciał unieważnienia małżeństwa z uwagi na „nie skonsumowanie małżeństwa”-  matrimonium non consumatum.

Zdążył naczytać się już w Internecie i stwierdzić, że tak będzie najprościej.

Nie chcę już ponownie wnikać w poprawną terminologię prawa kanonicznego (o tym pisałem tutaj: http://rozwod-koscielny.com.pl/category/o-terminologii) – proszę pamiętajmy, że w małżeństwach kanonicznych jest możliwe – stwierdzenie nieważności małżeństwa.  Wyłącznie w języku potocznym możemy usłyszeć o unieważnieniu małżeństwa, czy o zgrozo – rozwodzie kościelnym.

Z dalszej rozmowy wynikło, że kolega miał genialny pomysł, żeby oszukiwać Trybunał Kościelny bo się naczytał w Rodzinie Borgiów, że jeśli małżeństwo nie zostało skonsumowane to jest nieważne. Ale my nie jesteśmy w XV – wiecznym Rzymie, a Ty nie jesteś Giovanni Sforza hrabia Pesaro….

Po pierwsze: oszukiwanie Trybunału jest w moim przekonaniu szczytem hipokryzji.

Po drugie: Nie bardzo rozumiem, czemu ma służyć takie oszukiwanie, skoro jest tak wiele innych rzeczywistych przyczyn powodujących nieważność małżeństwa sakramentalnego.

Dalej z kolegą rozpoczęliśmy rozmowę o przyczynach, które mogą wskazywać, że małżeństwo od momentu jego zawarcia jest nieważne.

Okazało się, że w jego małżeństwie jest co najmniej kilka powodów na podstawie których możliwe jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.  Dlatego nie tylko ze względów religijnych ale również ze względów pragmatycznych nie ma powodu oszukiwania  Trybunału Kościelnego…

Matrimonium non consumatum nie jest wcale przyczyną warunkującą stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego…

Brak skonsumowania małżeństwa bywa podobny w sferze możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego ale droga do tego jest zupełnie inna niż do uzyskania orzeczenia o nieważności małżeństwa …

Kwestię tytułową matrimonium non consumatum opisze dla Ciebie w kolejnym wpisie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@baraniewski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: