O blogu

Dlaczego blog dotyczący stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?

Jakiś czas temu spotkałem kolegę z dawnych czasów (z którym nie miałem kontaktu), zaczęliśmy rozmawiać. Można powiedzieć „standardowa” rozmowa w stylu: Co u Ciebie…? Czym się zajmujesz…?

Powiedział mi, że w życiu zawodowym dobrze mu się wiedzie, natomiast jeżeli chodzi o życie osobiste to nie jest zbyt dobrze. Jakiś czas temu rozwiódł się żoną. Opowiedział mi historię z tym związaną, a gdy dowiedział się że jestem radcą prawnym, zapytał mnie o kwestie „rozwodu kościelnego”, bo ktoś kiedyś mu o tym wspomniał. Z racji tego, że jest on osobą głęboko wierzącą dalsze pozostawanie w związku sakramentalnym bardzo mocno obciąża jego sumienie.

Trochę zirytowałem się w duchu, gdy zapytał mnie o „rozwód kościelny” pomyślałem sobie: „jaki rozwód kościelny?!, kolejnej osobie należy tłumaczyć, że w Kościele Katolickim nie ma rozwodów!”. Jednakże, wyjaśniłem, że w prawie kanonicznym  nie ma „rozwodu kościelnego”, po spełnieniu określonych warunków można starać się wyłącznie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Po kilkudziesięciominutowej rozmowie doznałem czegoś w rodzaju olśnienia, gdyż myślę sobie: kolejna osoba pyta mnie o „rozwód kościelny”, ile jeszcze osób takich jak mój znajomy, które nie mają elementarnej wiedzy na ten temat i sądzi, że można uzyskać „rozwód kościelny”?.  Postanowiłem więc prowadzić blog, żeby pomóc osobom, którzy znajdują się w podobnej sytuacji jak on, a które nie posiadają wiedzy na ten temat.

*****