O terminologii

Marcin Ziobrowski25 lipca 2017Komentarze (1)

Bardzo często  używanym przez Nas terminem jest ROZWÓD KOŚCIELNY – o zgrozo, zapamiętajmy w kościele nie ma rozwodów!

Jak pewnie już zauważyłeś, posługuje się w tym blogu potoczną terminologią typu – rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa.

Zamiast: stwierdzenie nieważności małżeństwa, orzeczenie o nieważności małżeństwa.

Zadaje sobie sprawę, że jest to nieprawidłowe i wręcz urągające kanonom prawa kanonicznego.

Blog jest jednak dla Ciebie a nie dla kanonistów, więc poprawny język prawa kanonicznego pozostawię na moment gdy będzie powstawała Twoja skarga powodowa.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Michał Październik 9, 2018 o 19:31

Panie mecenasie,
a czy przywilej piotrowy, kiedy to dochodzi do rozwiązania małżeństwa ważnie zawartego lecz nieskonsumowanego, nie jest sytuacją, dla której termin „rozwód” jest jednak adekwatny? A jeśli tak, to w ogólności tak rozumiany rozwód w Kościele istnieje (choć oczywiście termin ten jest nadużywany w przypadkach stwierdzenia nieważności).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@baraniewski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: