Potomstwo a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Tomasz Trzcinski13 sierpnia 2018Komentarze (0)

Z uwagi na to, że wielokrotnie w pierwszym kontakcie ze mną w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa pytacie, czy możliwym jest uznanie Waszego małżeństwa za nieważne, podczas gdy z owego małżeństwa zrodziło się potomstwo, postanowiłem wyjaśnić Wam tę kwestię.

Definicja małżeństwa zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego mówi, że małżeństwem jest przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa. Z przywołanej definicja małżeństwa wyczytujemy, iż jednym z podstawowych celów małżeństwa, jest zrodzenie i wychowanie potomstwa.Pojawienie się więc potomstwa w małżeństwie, czyni zadość spełnieniu jednego z celów małżeństwa, jakim jest właśnie zrodzenie potomstwa i jego wychowanie zgodnie z Nauką Kościoła.

Spełnienie jednak tego celu nie świadczy o ważności danego związku małżeńskiego. Równolegle bowiem może mieć miejsce spełnienie jednego z celów małżeńskich, tj. zrodzenie i wychowanie potomstwa przez małżonków oraz istnienie przesłanek powodujących nieważność małżeństwa, w którym narodziło się potomstwo.

Oznacza to więc, że jeśli istnieją przesłanki do stwierdzenia nieważności danego małżeństwa, można rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności takiego małżeństwa oraz może zostać orzeczona nieważność takiego małżeństwa pomimo, iż w danym małżeństwie narodziło się potomstwo.

Jeśli zatem posiadacie dzieci ze związku małżeńskiego, który się rozpadł, nie obawiajcie się rozpocząć procedury o stwierdzenie nieważności tegoż małżeństwa, gdyż kwestia dzieci nie ma tutaj większego znaczenia, a na pewno nie wpływa na ważność lub nieważność Waszego związku małżeńskiego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Baraniewski & Kawa Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@baraniewski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: